Diagnostika osteoporózy
Osteoporóza je oprávněně řazena mezi civilizační nemoci. Riziko jejího vzniku a rozvoje zvyšuje nedostatek pohybu a nedostatek vápníku ve stravě. Nejzákeřnější komplikací jsou zlomeniny páteřních obratlů a zlomeniny krčku stehenní kosti. Je to onemocnění velice časté. Postihuje kolem 1 milionu žen a mužů v ČR. Nejčastěji postihuje ženy po menopauze. Časté a nebezpečné je však i odvápnění u mužů a mladých dospělých, kde se často na tuto diagnózu nemyslí.
Osteoporóza se nejčastěji projevuje u osob ve věku nad 50 let a postihuje jak ženy, tak i muže. Jak vypovídají statistiky, je touto chorobou postiženo zhruba 33% žen a 15% mužů. Přestože do věku 65 let je nález osteoporózy přibližně čtyřnásobně častější u žen než u mužů, ve věku nad 70 let se rozdíl výrazně snižuje a osteoporózou po 70. roce života trpí 47% žen a až 39% mužů. Většina z nich však o svém onemocnění neví a nemůže tak účinně snížit riziko budoucích zlomenin. To je také důvodem, že v České republice je léčeno pouze 10% lidí trpících osteoporózou. Vysoce ohroženou skupinou jsou také lidé, kteří již zlomeninu prodělali. Ti mají několikanásobně vyšší riziko vzniku dalších zlomenin.
Nejčastější příčiny osteoporózy jsou:
- úbytek pohlavních hormonů (netýká se jen žen, ale i mužů, u kterých dochází k tzv. andropauze)
- nedostatek vitamínu D (ten může být způsoben buď nedostatečným přísunem vitamínu D do těla, nebo poruchou jeho vstřebávání)
- nedostatek tělesné aktivity (včetně dlouhodobého upoutání na lůžko)
- kouření a alkohol
- některé léky (v důsledku užívání kortikoidů mohou trpět osteoporózou například pacienti s revmatoidní artritidou)
- některá dalšíonemocnění (např. porucha příjmu potravy, špatná funkce štítné žlázy a podobně)
Rozeznáváme dvě formy osteoporózy – primární a sekundární. Primární osteoporóza může být tzv. idiopatická – nemá jednoznačně definovanou konkrétní příčinu, dále osteoporóza spojená se stářím, při které se jedná o přirozený úbytek kostní hmoty v pokročilém věku a postmenopauzální osteoporóza, která se vyvine asi u třetiny žen po menopauze.
Sekundární forma osteoporózy – podmíněná konkrétní příčinou, např. určitým onemocněním, některými léky nebo špatnými stravovacími návyky. Na vzniku osteoporózy se podílejí různé faktory; některé z nich neznáme nebo je přímo nemůžeme ovlivnit.
Mezi ty, které ovlivnit můžeme, patří správná výživa a pohyb. Sekundární forma osteoporózy může být způsobena onemocněním štítné žlázy, dlouhodobým užíváním kortikosteroidů a dalšími chorobami.
Vyšetření denzitometrem by měla absolvovat každá žena na začátku nástupu menopauzy. Pro úspěšnou prevenci i léčbu je nutný dostatečný příjem vápníku a vitamínu D, dostatek pohybu a posílení fyzické kondice. Důležitá jsou, zejména pro lidi trpící některým z uvedených onemocnění, opatření zaměřená na snížení rizika pádu. Již probíhající onemocnění nelze zcela vyléčit, ale včasnou diagnózou lze zabránit jeho dalšímu rozvoji.
Velkou výhodou denzitometrického vyšetření je asi stonásobně nižší radiační zátěž pacienta než při klasickém rentgenovém vyšetření a je zcela bezbolestné.